Польові регіональні дослідження Черкащини в експедиційній діяльності Переяслав-Хмельницького державного історичного музею (60 – 80-ті роки ХХ століття)
DOI:
https://doi.org/10.30840/2413-7065.1(78).2021.223927Ключові слова:
експедиція, учасники, Черкаська область, Переяслав-Хмельницький державний історичний музей, книга наказівАнотація
У статті висвітлена експедиційна діяльність працівників Переяслав-Хмельницького державного історичного музею на Черкащині у 60–80-х роках ХХ ст. Актуальність дослідження визначається відсутністю наукових розвідок, у яких було б здійснено комплексний історичний аналіз проблеми.
Історичні дослідження окремих регіонів є перспективним напрямком сучасної історичної науки. У поле уваги вчених-регіоналістів (істориків, етнологів, соціологів, мистецтвознавців) потрапляють процеси регіонального розвитку в природно-географічному, історичному, етнокультурному, політичному, соціокультурному та інших контекстах. Осмислення регіональної специфіки окремих територій Середньої Наддніпрянщини стало важливим завданням системних етнографічних польових досліджень Переяслав-Хмельницького державного історичного музею ще у 60–70-х роках минулого століття. Це було пов’язано із необхідністю укомплектування пам’ятками народної архітектури, етнографічними матеріалами експозиції новоствореного Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Першими, з огляду на територіальну близькість, були обстежені населені пункти Київської області. Набутий досвід спонукав музейних співробітників до розширення ареалу системних польових досліджень. Серед різних районів Середньої Наддніпрянщини регіональну привабливість становила Черкащина.
До розгляду залучені книги наказів, періодика. Приділена увага періодизації, тематиці, складу учасників і результатам експедицій. Зауважено, що основним завданням цих експедицій був збір предметів музейного значення для комплектування етнографічних колекцій. Зроблено висновок про високу результативність експедиційної діяльності музею в цьому напрямку.
Посилання
MYSIURA, Yu. (Oct. 27, 1980). Replenishment of Museum Expositions. Komunistychna pratsia, (164), p. 2. [in Ukr.]
NESTEROVSKA, Ye. (Nov. 27, 1975). New Exhibits. Komunistychna pratsia, (140), p. 3. [in Ukr.]
SLIUSAR, H. (July 10, 1975). New Exhibits. Komunistychna pratsia, (81), p. 2. [in Ukr.]
TROSHCHYNSKA, O. (2011). From the History of Chyhyryn Museum of Regional History. Visnyk Odeskoho istoryko-kraieznavchoho muzeiu (Bulletin of Odesa Museum of Regional History), Vol. 10. Odesa, pp. 37–41. [in Ukr.]
YUZVIKOVA, O. (June 25, 1976). Museum News. Komunistychna pratsia, (92), p. 3. [in Ukr.]
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Olena Zham Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).