Програмні документи як джерело з історії анархістського руху в Україні на початку XX століття
DOI:
https://doi.org/10.30840/2413-7065.1(78).2021.224992Анотація
У статті розглядаються програми та програмні документи як історичне джерело з історії анархістського руху в Україні на початку XX століття. Історичні умови, що склалися в Україні та Росії у 1903–1914 рр., безсумнівно, вплинули на формування і характер джерел. Зокрема, відсутність центрального органу та заперечення руху в цілому відбилися й на характері джерельної бази, яка відзначається порівняно незначною кількістю партійно-організаційних документів, що мають особливі характерологічні ознаки. Загальноросійський характер анархістської діяльності вплинув також на характер джерел, які хоча і розповсюджувалися в Україні, але в їх змісті не було посилань на конкретну діяльність на її території.
Подана класифікація джерел, які поділяються на такі групи: програми та устави, резолюції з’їздів, партійна преса, спогади та спостереження діячів руху, приватне листування. Також визначається специфіка саме програмно-організаційних джерел анархістів. Вони характеризуються відповідно до поглядів анархістів на саму організацію та партійне керівництво. Не визнаючи ніякої організації, вважаючи будь-яке керівництво насиллям над особистістю, анархісти виступали за повну автономність та самостійність груп, взаємодію на федеративних засадах.
Характеризуються програми та програмні заяви анархістів як історичне джерело. Визначається історична цінність документів та їх специфіка. Через дослідження документів встановлюються ідеологічні засади, тактичні прийоми боротьби, погляди на роль та значення різних верств населення у революції. Опрацьовані документи дають можливість встановити територію діяльності анархістів в Україні на початку XX століття.
Посилання
Central State Historical Archives in Kyiv. [in Ukr.]
KRYVENKYI, V., comp., SHELOKHAYEV, V., ed., (1998). Anarchists: Documents and Materials, 1883–1935: In 2 Books. Moscow: Russian Political Encyclopedia (ROSSPEP). Book 1: 1883–1916, 703 p. [in Rus.]
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Світлана Зеленцова Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).