Козацька педагогіка патріотизму про лицарський гарт української молоді
Анотація
Актуальність. У період російсько-української війни проблеми національно-патріотичного виховання посідають чільне місце в усіх галузях гуманітарних дисциплін: історичних, лінгвістичних, літературознавчих, мистецьких, в українознавстві як інтегративній галузі знань про власну Батьківщину. Цілеспрямоване вихолощення національного компонента освіти, її орієнтованість на ліберальні моделі й цінності спричинили фрагментарність знань і уявлень молодого покоління про справжню сутність української історії. Молодому поколінню необхідне усвідомлення екзистенційного значення рідної землі, рідної мови й рідної культури в житті нації та держави. Саме українознавство завдяки своїй концепції комплексних знань про Україну дає можливість перейти до нової парадигми – синергії навчання і виховання, що спиратиметься на багату педагогічну спадщину, зокрема й досвід лицарського козацького виховання, започаткований уже в незалежній Україні, але досі ще цілком не використаний у навчально-педагогічному процесі. Виховання патріотизму в усі часи було й залишається актуальним і затребуваним – воно ще не сповна використало ту історично сформовану традицію, яка превалювала в Україні як із князівських, так і з козацьких часів та й досі залишається дієвою автентично українською системою виховання та лицарського гарту української молоді.
Мета дослідження – звернути увагу українознавців та педагогів на традиційну козацьку педагогіку патріотизму як національно окреслену систему лицарського гарту української молоді, обґрунтувати важливість його українознавчих досліджень та впровадження у навчально-виховний процес в умовах російсько-української війни та в повоєнний час.
Висновки. В умовах російсько-української війни екзистенційно важливого значення набуває патріотичне виховання української молоді – глибоке усвідомлення молодим поколінням цінності рідної землі, рідної мови й рідної культури в житті нації та держави, усвідомлення глибинних зв’язків України з державою Русь Київська, а також козацький досвід виховання українського лицарства, лицарський гарт та уміння усвідомлено й без вагань протистояти ворожій агресії як у духовно-культурному житті, так і зі зброєю в руках на полі бою. Такі всебічні виховні можливості містить у собі комплексна дисципліна українознавство.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Галина Лозко Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).