Духовний світ українців в контексті новелістики Марка Черемшини: філософсько-культурологічний вимір
DOI:
https://doi.org/10.17721/2413-7065.1(94).2025.322791Анотація
Актуальність. Події українського сьогодення засвідчують, що в умовах війни питання духовно-культурної спадщини також є предметом зазіхань окупанта. Саме в сучасних реаліях науковці мають чітко ідентифікувати, декларувати й відстоювати українську культуру та її носіїв; піднести на достойний науковий рівень кожного, хто має відношення до представлення скарбниці духовності, культури, ментальності етнічних груп, субетносів зокрема й українців загалом.
Важливо здійснювати багатоаспектний вимір духовності українців, вивчати дослідження не лише в галузі літературознавства, мистецтвознавства, а передусім через призму філософії, культури, релігієзнавства.
Очевидно, що культурна політика держави має сприяти розвитку глибоких та цілісних знань про етнічні, релігійні й інші групи, котрі загалом складають українське суспільство. Відомо, що прищеплювати ці знання й шанобливе ставлення починають в родині з дитинства, а далі до цього процесу приєднуються школа, гуманітарні та інші вищі навчальні заклади, котрі, говорячи про специфіку української філософії, звертаються до традицій, яскраво описаних в літературі українських письменників.
Дослідження присвячене філософсько-культурологічному аналізу творчості Марка Черемшини, виокремленню важливих смисложиттєвих тем у його літературних творах.
Мета – представити самобутність духовного світу українців (на прикладі етнографічної групи гуцулів) через діалекти, мову, культуру, християнську філософію, спосіб і обставини життя в контексті новелістики Марка Черемшини.
Висновки. Визначено важливі філософські теми для роздумів у творчості Марка Черемшини: антропоцентрична тематика, місце страждання та співчуття в житті людини (що перегукується із переживаннями українців на сучасному етапі). Автор звертає увагу на осмислення людьми теми приреченості й покірності. Особливе місце в творчості письменника займають любов до природи, проблема справедливості, екзистенційна тематика, українська ідентичність, культурна самобутність українців.
У проаналізованих новелах («Основини», «Карби», «Раз мати родила», «Святий Николай у гарті») окремі сюжети розповідають про звичаї і традиції гуцулів. Людина у Марка Черемшини наповнена любов’ю до життя, енергійністю, а отже, духовністю у своїй найглибшій сутності.
Селяни у творчості письменника виявляють свою духовність через дотримання автентичних звичаїв і традицій краю. З творів Марка Черемшини читачі вчергове отримують підтвердження, що українці (на прикладі гуцулів) жили в гармонії з природою. Духовність гуцульського селянина єдналася з вірою у Бога, надією на краще життя. Розкриваючи окремі деталі побуту, повсякденного життя, щоденних міркувань, переживань, автор був переконаний у тому, що гуцульське селянство яскраво представляє самобутність українських етносів, а отже – унікальність української культури.
Посилання
Hnidan, O. (1985). Marko Cheremshyna: Sketch of Life and Work. Kyiv, p. 167. [in Ukr.]
Zasenko, O. (1974) Marko Cheremshyna: Life and Work. Kyiv, 250p. [in Ukr.]
Cultural Revival in Ukraine. (1993). Lviv, 214 p. [in Ukr.]
Semeniuk, N. (1974). Singer of the Hutsulshchyna: Memories of Mark Cheremshyna. Uzhhorod, 118 p. [in Ukr.]
Marko Cheremshyna. Library of Ukrainian Literature. [online] Available at: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=16884 [in Ukr.]
Cheremshyna Marko. (1974). Works: in 2 Volumes. Kyiv. [in Ukr.]
Mostyn, N. (1999). Neo-Romantic Model of the Hutsul Wonderland: on the Novelistics of M. Cheremshyna. Slovo i chas (Word and Time), No. 6, pp.24 -32. [in Ukr.]
Marko Cheremshyna, Life and Creative Path. [online] Available at: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=16884 [in Ukr.]
Liakh, T. (2010). Philosophical Understanding of Life and Death Problem in Marko Cheremshina's Short Story "Karby". Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho universytetu. Seriia Filolohiia. Sotsialni komunikatsii (Scientific Bulletin of Uzhhorod University. Philology Series. Social Communications), Issue 22, pp. 44-48. [online] Available at: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/6734/1/%D0%A4%D0%86%D0%9B%D0%9E%D0%A1%D0%9E%D0%A4%D0%A1%D0%AC%D0%9A%D0%95%20%D0%9E%D0%A1%D0%9C%D0%98%D0%A1%D0%9B%D0%95%D0%9D%D0%9D%D0%AF%20%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%91%D0%9B%D0%95%D0%9C%D0%98.pdf [in Ukr.]
Artistic Anthropology in the Novels of Marko Cheremshyna. (2021). Molodyi vchenyi (Young Scientist), No. 5 (93). [online] Available at: https://molodyivchenyi.ua/index.php/journal/article/view/617/600 [in Ukr.]
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Світлана Білоус, Мария Новосад, Лілія Борисевич Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).