Поліський обряд «Щоб війна закінчилася» в етнографічних записах Андрія Шкарбана
DOI:
https://doi.org/10.17721/2413-7065.2(95).2025.331421Анотація
Актуальність. Київське Полісся з етнографічного погляду доволі докладно досліджене численними етнографічними експедиціями як за радянського часу, так і за незалежної України. Щоправда, не завжди матеріали досліджень культурної спадщини були опубліковані. А тим часом у духовній культурі поліщуків збереглося багато реліктових явищ, які треба рятувати терміново. Серед матеріалів польових досліджень А. Шкарбана увагу привернув обряд «Щоб війна закінчилася», що, безумовно, має найдавніше походження. До цієї теми етнографом включено інтерв’ю з вісьмома респондентками, які були учасницями обряду або особисто спостерігали його. Згадується 19 сіл Київського і Житомирського Полісся, у тому числі й місто Чорнобиль (1942–1944), через які проходила обрядова хода зі священним хлібом. Нині у зв’язку з російсько-українською війною ця робота виявилася надзвичайно актуальною. Подібні обряди сприяють єдності народу та збереженню національної ідентичності.
Мета статті – ввести в науковий обіг досі маловідомий історико-етнографічний матеріал про обряд «Щоб війна закінчилася» та релігієзнавче дослідження його семантики, дійових осіб, духовно-культурного значення для ймовірного відновлення і використання наукових результатів у стратегії розвитку національної культури і туризму в повоєнній Україні.
Висновки. Насамперед маємо документальне свідчення історичного факту обряду та етнографічну фіксацію духовно-культурного явища: на Поліссі у 1942–1944 роках проводилися народно-звичаєві обряди «Щоб війна закінчилася», «Щоб не було війни», «Щоб настав мир», «Щоб був мир», які можемо віднести до архаїчної апотропеїчної магії. Обряд «Щоб війна закінчилася» мав велике всенародне значення, оскільки був пов’язаний із життєво важливими цінностями для всього народу України, а отже, потребува́в чимало суспільних зусиль для його підготовки і виконання. Він має всі ознаки матріархальної духовної практики, притаманної в давні часи дохристиянській традиції, пов’язаної з ритуальною чистотою учасниць, хоча вже з пізнішим вкрапленням елементів християнської церковної літургії (церковний спів, занесення в церкву обрядового хліба тощо). Народний обряд «прогнання війни» у відродженому вигляді стає надто актуальним у наш час, коли російсько-українська війна затяглася вже майже на 11 років; його цінність важлива як для релігійних організацій, так і для туристично-культурологічних товариств та української духовної культури загалом. Відомості про обряд «Щоб війна закінчилася» потребують подальшого дослідження, доповнення фактографічними та аналітичними матеріалами, їх комплексним осмисленням українськими етнологами, релігієзнавцями та істориками.
Ключові слова: обряд «Щоб війна закінчилася», ритуальний хліб, Друга світова війна, Андрій Шкарбан, Київське Полісся, Житомирське Полісся.
Посилання
Бех, М. Теоретичні та прикладні аспекти воєнної антропології. Народна творчість та етнологія. 2024. № 4 (404). С. 41–48.
Борисенко, В. Така житка...: Культура повсякдення українців Чорнобильського Полісся (на матеріалах етнографічної експедиції 1994 р.). Київ, 2011. 224 с.
Гілевич, І. Постчорнобильські експедиції 1993–2018 років на тлі польових досліджень Полісся України другої половини ХХ – початку ХХІ ст. Вісник Львівського університету. Серія історична. 2019. Спецвипуск. С. 952–966.
Етнографічний образ сучасної України. Корпус експедиційних фольклорно-етнографічних матеріалів. Т. 12. Культура повсякдення часів російсько-української війни / голов. ред. Г. Скрипник; НАН України; ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. Київ, 2024. 848 с.
Килимник, С. Український рік у народніх звичаях в історичному освітленні. Вінніпеґ, 1957. Т. IV. 178 с.
Літопис руський за Іпатським списком / пер. Л. Махновець. Київ,1989. ХІV+591 с.
Найден, О. Образ воїна в українському фольклорі. Семантичні та образні аспекти. Київ, 2005. 260 с.
Славянские древности. Этнолингвистический словарь под ред. Н. И. Толстого. Том 1. Москва, 1995. 584 с.
Шевченко, В. Словник-довідник з релігієзнавства. Київ, 2004. 560 с.
Шкарбан, А. Матеріали з народної медицини Житомирського Полісся. Полісся України: матеріали історико-етнографічного дослідження / за ред. С. Павлюка, М. Глушка. Львів, 1999. Вип. 2: Овруччина, 1995. С. 211–224.
Шкарбан, А. Народна медицина Київського Полісся. Полісся України: матеріали історико-етнографічного дослідження / за ред. С. Павлюка, М. Глушка. Львів, 1997. Вип.1: Київське Полісся, 1994. С. 204–216.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Галина Лозко Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).