Вплив раннього християнства на духовну культуру Русі-України: джерела та історіографія
DOI:
https://doi.org/10.17721/2413-7065.2(95).2025.331427Анотація
Актуальність дослідження визначається чинниками суспільно-політичними та пізнавальними. В умовах повномасштабної російської агресії проти України одним із наріжних наративів виправдання цього злочину є заперечення самого факту існування українського народу, його культури, історичної минувшини тощо. У цих обставинах науковий аналіз глибинних витоків і самодостатності духовно-практичних архетипів та атрибутів національного буття постає доказовою підставою для спростування маніпулятивних тверджень та заяв з боку загарбника. Істотною запорукою набуття нових об’єктивних висновків про особливості духовної культури давньої Русі-України в контексті її взаємодії з християнськими цінностями є залучення до наукового аналізу нового кола джерельних документів та історіографічних текстів.
Метою статті є системний аналіз джерельної та історіографічної бази розкриття феномену духовної культури давньої Русі-України в контексті її взаємодії з християнськими цінностями.
Висновки. Дослідження духовної культури давньої Русі-України в контексті її взаємодії з християнськими цінностями постає доказовою підставою для спростування маніпулятивних наративів агресора щодо штучності існування українського народу та його держави. Системний аналіз джерельної бази засвідчує існування достатнього компендіуму знань про автохтонність та давність нації на конкретному геополітичному просторі, її креативні зв’язки з контактними цивілізаціями та культурами. Наукова історіографія дає можливість створити об’єктивний образ духовно-практичного буття Русі-України, враховуючи як її власні ментальні та діяльнісні архетипи, так й імплементовані до національного гуманітарного простору цивілізаційні інновації. Таким чином, відбувається створення образу та пояснення минувшини як цілісного процесу, а також висвітлюються історіографічні набутки з конкретної проблеми. У підсумку відбувається перехід до синергетичного ефекту синтезу знань про давньоукраїнську духовність, збагачену креативними впливами християнства.
Ключові слова: Русь-Україна, духовна культура, християнство, Святе Письмо, хрещення, ідеологія, геополітика.
Посилання
Возняк, М. С. Історія української літератури: у 2 кн. Вид. 2-ге, випр. Львів, 1992. 696 c.
Гончаревський, В. Цивілізаційний підхід до історії: сучасний український досвід (1991– 2009). Київ, 2011. 220 с.
Грушевський, М. С. Історія України-Руси: в 11 т., 12 кн. / редкол.: П. С. Сохань (голова) та ін. Київ, 1991. Т. 1. 736 с.
Ідзьо, В. С. Релігійна культура Європи та зародження, становлення і розвиток християнства на території України. Львів, 2007. 320 с.
Іларіон (Огієнко І.; архиєпископ Холмський і Підляський). Українська Церква: нариси з історії Української Православної Церкви: у 2 т. Прага, 1942. (Наукова бібліотека «ЮТ»: ч. 16–18). Т. 1. 234, [2] c.
Історичне джерелознавство: підручник / Я. С. Калакура, І. Н. Войцехівська, С. Ф. Павленко, Б. І. Корольов, М. Г. Палієнко; гол. ред. С. В. Головко. Київ, 2002. 488 с.
Історія русів / переклад Івана Драча; передмова Валерія Шевчука. Київ, 1991. 318 с.
Історія української культури / за заг. ред. І. Крип’якевича. 4-те вид., стереотип. Київ, 2002. 656 с.
Історія філософії України. Хрестоматія: навч. посібник / упорядники М. Ф. Тарасенко, М. Ю. Русин, А. К. Бичко та ін. Київ, 1993. 560 с.
Крисаченко, В. С. Християнство на теренах давньої України: від апостола Андрія до князя Володимира. Вид. 2-ге, доповнене і перероблене. Київ, 2012. 650 с.
Літопис руський / пер. з давньоруськ. Л. Є. Махновця; відп. ред. О. В. Мишанич. Київ, 1989. XVI+591 с.
Максимович, М. О. Киевъ явился градомъ великимъ...: Вибрані українознавчі твори / упоряд. та авт. іст.-біогр. нарису В. О. Замлинський; приміт. I. Л. Бутича. Переднє слово В. В. Скопенка. Київ, 1994. 448 с.
Моця, О. П., Ричка, В. М. Київська Русь: Від язичництва до християнства: навч. посіб. Київ, 1996. 222 с.
Огієнко, І. Українська культура. Коротка історія культурного життя українського народу: курс читаний в Українськім народнім університеті: з малюнками і портретами українських культурних діячів. Київ, 1918. 272 c.
Огієнко, І. І. Українська церква: нариси з історії Української православної церкви: у 2 т. Т. 1–2. Київ, 1993. 284 с.
Палій, О. Історія України. 3-тє вид. Київ, 2017. 595 с.
Панас, К. Історія Української Церкви. Львів, 1991. 160 с.
Панчук, І. Історія України очима іноземців: довід.-хрестоматія. Тернопіль, 2009. 303 с.
Плохій, C. Брама Європи: історія України від скіфських воєн до незалежності / пер. з англ. Романа Клочка. Харків, 2016. 496 с.
Полонська-Василенко, Н. Історія України: у 2 т. Т. 1. До середини XVII ст. Київ, 1993. 608 с.
Пріцак, О. Походження Русі. Стародавні скандинавські джерела (крім ісландських саґ) / відп. ред. О. Мишанич; ред. кол.: О. Пріцак (голова), О. Мишанич (заступник), Я. Ісаєвич, І. Шевченко. Т. І. Kиїв, 1997. 1080 с.
Світ про Україну та українців / упоряд. Василь Кирилич. Київ, 2016. 452 с.
Січинський, В. Чужинці про Україну. Авґсбурґ, 1946. 118 с. (Перевидання в Україні: Січинський В. Чужинці про Україну. Львів, 1991. 93 с.).
Терещенко, Ю. І. Україна і європейський світ: нарис історії від утворення Старокиївської держави до кінця ХVІ ст.: навч. посіб. Київ, 1996. 496 с.
Україна і українці очима світу: бібліогр. покажч. / НПБУ; упоряд.: О. І. Білик, К. М. Науменко; літ. ред. О. І. Бохан; наук. ред. В. О. Кононенко. Київ, 2018. 248 с.
Українська культура: лекції за редакцією Дмитра Антоновича / упор. С. В. Ульяновська; вст. ст. І. М. Дзюби; перед. слово М. Антоновича; додатки С. В. Ульяновської, В. І. Ульяновського. Київ, 1993. 592 с.
Яковенко, Н. М. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України = On Outline History of Medieval and Early Modern Ukraine / Укр. наук. ін-т Гарвард. ун-ту, Ін-т Критики. Вид. 3-тє, перероб. та розшир. Київ, 2006. 581, [1] c.
Ясь, О. В. Історіографія. Спеціальні історичні дисципліни: довідник: навч. посіб. / І. Н. Войцехівська (кер. авт. кол.), В. В. Томазов, М. Ф. Дмитрієнко та ін. Київ, 2008. С. 286–296.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Валерій Олексійчук Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).