Лондонський журнал «Сурмач» як джерело вивчення історії життя і діяльності колишніх вояків-українців на чужині
DOI:
https://doi.org/10.30840/2413-7065.3(76).2020.212774Ключові слова:
журнал «Сурмач», ОБВУ (Об’єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії), українська діаспора, українські дивізійники, військознавча тематикаАнотація
Уперше предметом дослідження став маловідомий в Україні військознавчий журнал української еміграції «Сурмач».
Засновником і видавцем цього видання було Об’єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії (ОБВУ) – громадська організація українців, зареєстрована в Лондоні 1949 року. Виходив у Лондоні з 1955 по 1997 рік. Спочатку як двомісячник, згодом – квартальник, від середини 1960-х років – як річник. Перше число – січень 1955. Останнє – 1997. Головний редактор – в останні роки – С. Фостун.
Повної підшивки цього журналу немає в жодній книгозбірні України, вона досі не оцифрована, редакція не мала сайта. З огляду на це автор проводив дослідження цього видання в Бібліотеці-архіві ім. Шевченка Союзу Українців у Великій Британії (СУБ) у Лондоні.
Об’єктом обсервації стали також пов’язані з діяльністю цієї редакції архівні документи та матеріали Об’єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії в Лондоні та Британcької Національної Бібліотеки (British Library).
З’ясовано особливості становлення часопису та специфіку редакційної політики, програму, завдання, читацьке призначення. Журнал започатковувався для колишніх і майбутніх українських вояків і мав виконувати чотири головних завдання: кристалізувати характер українського вояка; поглиблювати любов до України; прищеплювати найвищі ідеали українця-вояка; ознайомлювати з найвищими досягненнями військової техніки, тактики та стратегії.
Увага зосереджена на аналізі тематичної палітри «Сурмача». Вона висвітлюється за такими напрямками: військознавство (історія, тактика, стратегія, огляди поточних військових подій, рецензії на твори військової тематики); життя й діяльність ОБВУ та споріднених українських комбатантських організацій в Європі та Америці; мемуаристика та спомини дивізійників; поезія, проза, воєнні нариси; релігійна тематика; редакційні статті.
Посилання
Instead of the Foreword. (1955). Surmach, Vol. 1, p. 3. [in Ukr.]
Publishing Activity. (1980). Almanakh OBVU (AFUS Almanac), Vol. 2. London, p. 42. [in Ukr.]
The Editor’s Note. (1955). Surmach, Vol. 5, p. 40. [in Ukr.]
I. F. (1965). A Centennial of Victoria Cross Establishment. Surmach, Vol. 3, p. 16. [in Ukr.]
From the Letters to Editors. (1957). Surmach, Vol. 1 (9), p. 31. [in Ukr.]
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Mykola Tymoshyk Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).