Об’єднання бувших вояків українців у Великій Британії (ОБВУ) як чинник промоції в Європі українського питання
DOI:
https://doi.org/10.30840/2413-7065.4(77).2020.218696Ключові слова:
ОБВУ (Об’єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії), українська діаспора, українські дивізійники, військознавча тематикаАнотація
Уперше предметом дослідження стала практично невідома в Україні громадська організація українців «Об’єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії» (Association of Ukrainian Former Combatants in Great Britain), зареєстрована в Лондоні у липні 1949 року. Одним із пунктів Cтатуту значилася інформаційна та видавнича діяльність щодо промоції в Західній Європі нерозв’язаного світовою спільнотою українського питання.
Різноманітна друкована продукція цієї організації досі не оцифрована, повних комплектів її видань не має жодна книгозбірня України. З огляду на це автор проводив дослідження історії ОБВУ у бібліотеках та архівних колекціях українських громадських організацій у Лондоні під час недавнього наукового стажування у Великій Британії.
Постання й багаторічна результативна діяльність Об’єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії стали доказом потреби об’єднання вояків-українців різних армій, які в результаті воєнного лихоліття вимушено опинилися поза межами рідної Батьківщини. На початок 1953 року організація налічувала близько 6000 членів.
Першим головою ОБВУ (1949–1953) став сотник Михайло Длябога. Прославився тим, що в першому бою новоутвореної дивізії «Галичина» під Бродами у липні 1944 року зі своїми побратимами прорвав облогу і тим самим врятував життя багатьох українських бійців. На чолі організації пізніше стояли: Михайло Білий-Карпинець, Теодор Кудлик, Богдан Микитин, Святомир Фостун.
На початках основний масив друкованої продукції ОБВУ склали циклостильові видання для потреб організації: військово-історичні нариси та лекції і збірники матеріалів з нагоди різних дат історичного календаря.
Детально подано змістові, технічні та ідейно-виховні характеристики книжкових видань, що виходили упродовж десятиліть з маркою цієї організації та розповсюджувалися у вільному світі. Йдеться, зокрема, про підготовлену професором В. Кубійовичем «Етнографічну мапу Південно-Західної України (Галичина)», серію спогадів колишніх вояків Першої дивізії Української Національної Армії та нереалізований проект пропам’ятної книги «Табори полонених 1 УД УНА у Великій Британії». В поле обсервації потрапили також три випуски рідкісного на сьогодні «Альманаху ОБВУ».Посилання
Former Soldiers of the 1st UD UGA: Prisoners in England. (1957). Surmach, Vol. 3 (8), pp. 7–8. [in Ukr.]
VERYHA, V. (1984). Under the Italian Sun: Soldiers of the “Galicia” Division – the First Ukrainian Division of the Ukrainian National Army in the British Prisoner of War Camp “5C” in Bellaria, Italy, June–October 1945. Toronto – New York – Paris – Sydney, p. 7. [in Ukr.]
Introductory Word. (1964). Almanakh OBVU. London, p. 5. [in Ukr.]
VOLF-DITRIKH, H. (1970). “Ukrainian Division ‘Galicia’: The History of Formation and Hostilities in 1943–1945”. Toronto – Paris – Munich, 288 p. [in Ukr.]
HOTSKYI, V. (1992). From Przemyśl to Rimini. Memoires. London, p. 161. [in Ukr.]
HOTSKYI, V. (1992). From Przemyśl to Rimini. Memoires. Vol. 2. London: AFUS Publishing House, 220 p. [in Ukr.]
HOTSKYI, V. (1990). At the Second Stage. Memoires. London, pp. 5–6. [in Ukr.]
Activities of AFUS in 1964–1978. (1980). Almanakh OBVU, Vol. 2. London. [in Ukr.]
Ethnographic Map of Southwestern Ukraine (Galicia). (1955). Surmach, Vol. 4, p. 32. [in Ukr.]
Address of the Presidium of the Supreme Liberation Council (UHVR) and the Supreme Command of the Ukrainian Insurgent Army (UPA) to Ukrainian Soldiers Abroad. (1964). Almanakh OBVU. London, p. 14. [in Ukr.]
LEHIT, A. (1958). Behind the Wires. London, p. 45. [in Ukr.]
M. F. (1959). Congress of Former UPA Soldiers in Canada. Ukrainskyi samostiinyk, Vol. 9 (September), p. 44. [in Ukr.]
TOMKIV, V. (1964). History of AFUS. 1949–1964. Almanakh OBVU. London, p. 27. [in Ukr.]
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Mykola Tymoshyk Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons 2.0 із зазначенням авторства — Некомерційна — Без похідних творів, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Змінювати матеріал і використовувати його в комерційних цілях заборонено.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).